V vašem brskalniku je verjetno onemogočen JavaScript. Za najboljšo uporabniško izkušnjo na naši strani, preverite, da imate v vašem brskalniku vklopljen JavaScript.
Narejeno v Sloveniji >>
PIŠITE NAM
svetovanje@odeja.si
POKLIČITE NAS: PON-PET 9-19h
031 362 858
TIP IZDELKA
GLAVNA ZNAČILNOST
STOPNJA MEHKOBE
VELIKOST POSTELJNINE
POSTELJNINA
KOLEKCIJE
To spletno mesto uporablja piškotke.Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo le-teh. Kliknite za več informacij o piškotkih.
Telesna temperatura se nam med spanjem zniža in postane višja, ko vstanemo. Eden od razlogov za slab spanec je torej lahko previsoka sobna temperatura. Če želite telesu sporočiti, naj se počasi pripravi na spanje, vam priporočamo vročo prho. Med hlajenjem bodo vaši možgani dobili signal, da se bliža čas za spanje in počasi pripravili telo, da se umiri.
Raziskave kažejo, da naše telo sledi »notranji uri.« Zato je priporočljiv nasvet za boljši spanec, da se držimo čim bolj ustaljene spalne rutine (da zaspimo in se zbujamo vsak dan ob približno enakem času). Na ta način boste lažje zaspali, pa tudi jutranje prebujanje ne bo več tako neprijetno.
Človeško telo tudi preko svetlobe uravnava spanje in budnost. Priporočljivo je, da smo čez dan izpostavljeni dnevni svetlobi, saj tako telesu sporočamo, da še ni čas za spanje. Enak učinek ima tudi umetna svetloba (telefon, elektronski bralnik, televizija …), zato se ji pred spanjem izogibajte. Ko je čas za spanje, naj bo v prostoru čista tema.
Kofein sicer povezujemo s kavo, a najdemo ga tudi v nekaterih vrstah čaja in čokoladi. Po njegovi zaslugi lažje začnemo nov dan in premagamo utrujenost, ki se običajno pojavi po zaužitju hrane. A problem nastane, če kofein uživamo pozno popoldan ali tik pred spanjem, saj le-ta v telesu ostane zelo dolgo (5 do 9 ur), s tem pa tudi njegovi učinki.
Poznate občutek, ko pridete domov iz službe ali šole, se uležete na kavč in zaprete oči? Samo za nekaj minut, si rečete, da se malce odpočijem … Z občasnim popoldanskim spancem ni nič narobe, še posebej, če ste ponoči slabo ali premalo spali. Vendar pa naj vam ne pride v navado. S popoldanskim dremežem namreč zmedete vaše telo, kar lahko vodi do težav s spanjem, ko nastopi čas za to.
Pravi vzglavnik je ključnega pomena za kvaliteten in zdrav spanec. Nasvet za boljši spanec: Izberite takšnega, ki ustreza vam in vašim spalnim navadam. Raznoliki vzglavniki Odeja so primerni za vse načine spanja in so ustvarjeni iz prijaznih materialov. Le s pravim vzglavnikom bodo vaše noči udobne, jutra in dnevi pa brez bolečin v vratu, ramenih ali zgornjem delu hrbtenice.
Telesna aktivnost dokazano vpliva na boljši spanec in splošno počutje. Sedeči način življenja kar kliče po gibanju. Športno udejstvovanje spodbuja naše kognitivne sposobnosti, produktivnost in zmanjša nivo stresa. Vendar pa strokovnjaki odsvetujejo vadbo tik pred spanjem. Takoj po aktivnosti je naše telo polno adrenalina, zato se takrat težje umirimo in tudi težje zaspimo.
Zagotovo se vam je že kdaj zgodilo, da po (pre)obilnem obroku nikakor niste mogli zaspati. Mastne, sladke, pikantne in začinjene jedi dokazano negativno vplivajo na vaš spanec. Če vas pred spanjem vseeno zagrabi lakota, si raje privoščite zmeren obrok, ki ga lahko sestavljajo riž, stročnice, krompir, banane, polnozrnati izdelki, med, mleko, zeliščni čaj …
Kot smo že omenili, svetloba ohranja naše možgane aktivne in v stanju pripravljenosti. Zato je priporočljivo, da se pred spanjem izogibamo elektronskim napravam, ki so znane po svoji močni in neposredni svetlobi. Poleg tega mobilni telefoni (in aplikacije, na katerih preživimo večino časa) s hitrimi in dinamičnimi vsebinami prekomerno stimulirajo naše možgane, ki se tudi po prenehanju uporabe težko umirijo.
Zagotovo poznate tisti prijeten občutek sveže zamenjane posteljnine. Čisto spalno okolje dokazano vpliva na kvalitetno našega spanca, zato vam priporočamo redno zračenje in čiščenje prostora ter skrb za čisto spalno okolje (redna menjava posteljnine, brisanje prahu pod posteljo, pranje odeje in vzglavnika).
Kategorije
Arhiv
Oznake