V vašem brskalniku je verjetno onemogočen JavaScript. Za najboljšo uporabniško izkušnjo na naši strani, preverite, da imate v vašem brskalniku vklopljen JavaScript.
Narejeno v Sloveniji >>
PIŠITE NAM
svetovanje@odeja.si
POKLIČITE NAS: PON-PET 9-19h
031 362 858
TIP IZDELKA
GLAVNA ZNAČILNOST
STOPNJA MEHKOBE
VELIKOST POSTELJNINE
POSTELJNINA
KOLEKCIJE
To spletno mesto uporablja piškotke.Z nadaljevanjem uporabe strani se strinjate z uporabo le-teh. Kliknite za več informacij o piškotkih.
Se kdaj sprašujete, kolikokrat bi bilo potrebno zamenjati posteljnino, da bi ohranili čisto spalno okolje? No, to je vprašanje, ki si ga mnogi postavljajo, saj je čistoča posteljnine ključna za dobro počutje in kakovosten spanec. V tem članku vam bomo predstavili nekaj koristnih nasvetov, kako pogosto je priporočljivo menjati posteljnino, da bi vaša spalnica ostala sveža in čista ter da bi se izognili nabiranju nečistoč in škodljivih alergenov.
Strokovnjaki za higieno spanja sicer priporočajo, da menjate posteljnino vsaj enkrat tedensko. S tem boste odstranili ostanke kože, prahu, znoja in drugih nečistoč, ki se nabirajo med spanjem, in ohranili čisto in svežo spalnico.
Menjava posteljnega perila pa je seveda pogojena tudi s tem, v katerem letnem času se nahajate, ali veliko uporabljate določeno ležišče, ali se med spanjem veliko znojite, ali se vam na postelji pridružijo tudi hišni ljubljenčki kot tudi vaša splošna občutljivost na alergene mikroorganizme, ki se po določenem času naberejo na ležišču.
V povprečju ljudje pri normalni uporabi perejo posteljno perilo vsakih 14 dni, vendar pa obstajajo primeri, kjer je posteljnino potrebno menjati bolj pogosto, lahko tudi večkrat tedensko, in sicer:
Čistoča posteljnine je ključnega pomena za ohranjanje zdravja, udobja in dobrega počutja med spanjem. Če pa zanemarimo higieno spanja, pa lahko pride do mnogih nevšečnosti, ki lahko negativno vplivajo na naše vsakdanje življenje in bivanje.
Torej kaj se zgodi, ko pozabimo na vzdrževanje našega spalnega prostora?
Na posteljnini se lahko sčasoma naberejo bakterije, pršice, plesen in drugi alergeni. Če posteljnino zelo redko peremo, se ti mikroorganizmi lahko nakopičijo in povzročijo različne zdravstvene težave. Alergije, astma in dihalne težave so le nekatere od posledic, ki jih lahko prinese nečista posteljnina.
Ko se na posteljnini nabira znoj, se lahko razvije neprijeten vonj, ki lahko vpliva na naše udobje med spanjem. Neprijeten vonj lahko moti spanec in povzroči nemirne noči ter posledično utrujenost in slabo počutje čez dan.
Nečistoče na posteljnini lahko dražijo kožo in povzročijo srbečico, izpuščaje ali celo okužbe. Zlasti pri ljudeh z občutljivo kožo ali kožnimi težavami, kot so ekcemi ali akne, je pomembno, da redno menjajo posteljnino, da se prepreči draženje in prenos klic.
Nečistoče in bakterije na posteljnini povečujejo tveganje za različne okužbe, še posebej, če so na koži odprte rane ali odrgnine. Bakterije lahko vstopijo v telo skozi razdraženo kožo in povzročijo bolezenska stanja ter oslabijo imunski sistem.
Umazana posteljnina lahko negativno vpliva na kakovost spanja. Neprijeten vonj, nečistoče in draženje kože lahko povzročijo nemirno noči in slabšo kakovost spanja. Posledično se lahko čez dan počutimo utrujene, zaspane in manj produktivne.
Najboljši način pranja posteljnine je odvisen od materiala, iz katerega je narejena, ter morebitnih posebnih potreb, kot so alergije ali občutljiva koža. Splošno pa veljajo naslednji koraki za učinkovito in nežno pranje posteljnine:
Preberite tudi: Pranje posteljnine: nasveti za pravilno pranje
Pri normalni uporabi posteljnine lahko njeno čistočo podaljšate, če upoštevate te smernice:
Z redno menjavo posteljnine boste poskrbeli za higieno svoje spalnice in si zagotovili kakovosten spanec, ki je ključnega pomena za dobro počutje in zdravje. Ne pozabite, da je čistoča ključnega pomena, zato si vzemite čas za redno vzdrževanje posteljnine in uživajte v svežini vaše spalnice vsako noč.
Kategorije
Arhiv
Oznake